At the cent­re of LUCAS are the inter­na­tio­nal com­pe­ti­ti­ons with 21 cur­rent fea­ture-length films and 27 short films as German pre­mie­res. The juries award attrac­ti­ve pri­zes in the age sec­tions 8+, 13+ and 16+ | Youngsters. The films are scree­n­ed in the ori­gi­nal lan­guage with English sub­tit­les and German voice-over (no voice-over for ages 14 and up).

Young cura­tors are also invol­ved in this year’s LUCAS: six young peop­le from Europe, the “Young European Cinephiles”, pre­sent a film seri­es on the the­me of “Obsession”. The “Classics Class” has selec­ted their favou­rite cata­stro­phe films to match the DFF’s cur­rent spe­cial exhi­bi­ti­on. This year’s guest are the inter­cul­tu­ral film club “Blickwinkel Jetzt” with one move, and “Cinemini on Tour” with two short film pro­gram­mes for the very youn­gest at the “Minis”.

All Films I LUCAS #44

Filter by…

  • All
  • from age 0
  • from age 4
  • from age 6
  • from age 7
  • from age 8
  • from age 9
  • from age 10
  • from age 11
  • from age 12
  • from age 13
  • from age 14
  • from age 15
  • from age 16

A LETTER TO MY FRIEND IN FRANCE

EG 2020. D: Akram El Bezawy.

AIRPLANE

USA 1980. D: Jim Abrahams, David Zucker, Jerry Zucker.

ANNE FLIEGT

NL 2010. R: Catherine van Campen.

ANY DAY NOW

FL 2020. D: Hamy Ramezan.

BEANS

CA 2020. D: Tracey Deer.

BLACK SWAN

USA 2010. D: Darren Aronofsky

BULADO

NL 2020. D:  Eché Janga. 

CLAIRE “EGG” WHITE

UY 2021. D: Sol Infante, Andrea Treszczan.

CONTUSION

IR 2021. D: Amin Anari

CORNSTALK

RU 2020. D: Anastasiia Zhakulina

DANCING ABDULLAH

DE 2019. R: Marco Giacopuzzi.

EGGSHELL

IE/IT 2020. D: Ryan William Harris.

EMSAHAR

QA 2021. D: Hassan Al-Jahni. 

EVEN MICE BELONG IN HEAVEN

CZ/FR/PL/SK 2020. D: Denisa Grimmová, Jan Bubeníček.

FITZCARRALDO

DE/PE 1982. D: Werner Herzog.

GLASSBOY

IT/CH/AT 2020. D: Samuele Rossi.

ICE AGE 2

USA 2006. D: Carlos Saldanha. 

IN LIMBO

AT 2020. D: Hanna Mathis

JANO AND SHIRO

NL 2020. R: Eefje Blankevoort, Els van Driel.

JOSEE, THE TIGER AND THE FISH

JP 2020. D: Kôtarô Tamura.

JULES & I

BE 2021. D: Anne Ballon

LA TRAVIATA, MY BROTHERS AND I

FR 2021. D: Yohan Manca.

MICA

FR/MA 2020. D: Ismaël Ferroukhi. 

MINIS PROGRAM 1

FR/HU/IT/DE 1896–2017. R: divers.

MINIS PROGRAM 2

CZ/NL/FR 1902–2014. R: divers.

MISSION ULJA FUNK

DE/LU/PL 2021. D:  Barbara Kronenberg.

MOVING FORWARD

SE 2020. D: Liselotte Persson, Christian Zetterberg

MUM IS POURING RAIN

FR 2021. D: Hugo de Faucompret.

MY BROTHER ARTYOM

RU 2021. D: Roman Trofimov

MИRA

DE 2021. D: Roni Zorina

NELLY RAPP – MONSTER AGENT

SE 2020. D: Amanda Adolfsson.

OUT OF PLAY

IL 2021. D: Romi Menachem.

PAPER SPIDERS

USA 2020. D: Inon Shampanier.

RUTHLESS

IE 2021. D: Matthew McGuigan. 

SAMI, JOE AND I

CH 2020. D: Karin Heberlein.

SEA DRAGON

GB 2020. D: James Morgan.

SELINA

DE 2020. D: Greta Benkelmann

SHADOW GAME

NL 2021. D:  Eefje Blankevoort, Els Van Driel.

SHOQAN

KZ 2021. D: Kuka. 

SHORT FILM PROGRAM 1

RU/UY/DE/QA/CN 2020–2021. D: divers.

SHORT FILM PROGRAM 2

FR/EG/GB/IE 2020–2021. R: divers.

SHORT FILM PROGRAM 3

KZ/RU/IL/IE/IT/NL/AU 2020–2021. D: divers.

SHORT FILM PROGRAM 4

BE/DE/RU/CO/FR 2019–2021. R: divers.

SHORT FILM PROGRAM 5

AT/IR/DE/SE 2020–2021. D: divers.

SIHJA, THE REBEL FAIRY

FL/NL/NO 2021. D:  Marja Pyykkö.

SOUL KIDS

FR 2021. D: Hugo Sobelman

SUMMERTIME, SUMMERTIME

CN 2021. D: Kevin Chen.

SWEET THING

USA 2020. D: Alexandre Rockwell.

TEEN HORSES

FR 2019. D: Valérie Leroy

THE BIRDS FLY TOGETHER

CO 2020. D: Juan Felipe Grisales Tangarife

THE CASTLE

LT/ IE 2019. D: Lina Lužytė.

THE DAY AFTER TOMORROW

USA 2004. D: Roland Emmerich

THE FAM

CH 2021. D: Fred Baillif.

THE FIRST LINE

RU 2021. D: Kate Bugrova.

THE LAST PICTURE SHOW

USA 1971. D: Peter Bogdanovich.

THE ODYSSEY

AU 2021. D: Emmanuelle Mattana.

THE REASON I JUMP

USA/GB 2020. D: Jerry Rothwell.

THE ROTATION

IR 2020. D: Hazhir As’adi

THE WHALER BOY

RU/PL/BE 2020. D: Philipp Yuryev.

THE WORLD IS WONDERFUL

RU 2021. D: Ekaterina Kireeva.

TRIO SAAM CUNG COENG

DE 2021. D: Jasmin Luu.

US KIDS

USA 2020. D: Kim A. Snyder.

WHEN I GROW UP

DE 2021. D: Vanessa Cardui. 

WHIPLASH

USA 2014. D: Damien Chazelle.

  • All
  • 30.09.2021
  • 01.10.2021
  • 02.10.2021
  • 03.10.2021
  • 04.10.2021
  • 05.10.2021
  • 06.10.2021
  • 07.10.2021

DANCING ABDULLAH

DE 2019. R: Marco Giacopuzzi.

ANNE FLIEGT

NL 2010. R: Catherine van Campen.

JANO AND SHIRO

NL 2020. R: Eefje Blankevoort, Els van Driel.

LA TRAVIATA, MY BROTHERS AND I

FR 2021. D: Yohan Manca.

THE REASON I JUMP

USA/GB 2020. D: Jerry Rothwell.

THE CASTLE

LT/ IE 2019. D: Lina Lužytė.

SWEET THING

USA 2020. D: Alexandre Rockwell.

SOUL KIDS

FR 2021. D: Hugo Sobelman

PAPER SPIDERS

USA 2020. D: Inon Shampanier.

JOSEE, THE TIGER AND THE FISH

JP 2020. D: Kôtarô Tamura.

BEANS

CA 2020. D: Tracey Deer.

SIHJA, THE REBEL FAIRY

FL/NL/NO 2021. D:  Marja Pyykkö.

NELLY RAPP – MONSTER AGENT

SE 2020. D: Amanda Adolfsson.

MISSION ULJA FUNK

DE/LU/PL 2021. D:  Barbara Kronenberg.

MICA

FR/MA 2020. D: Ismaël Ferroukhi. 

GLASSBOY

IT/CH/AT 2020. D: Samuele Rossi.

BULADO

NL 2020. D:  Eché Janga. 

ANY DAY NOW

FL 2020. D: Hamy Ramezan.

MINIS PROGRAM 1

FR/HU/IT/DE 1896–2017. R: divers.

MINIS PROGRAM 2

CZ/NL/FR 1902–2014. R: divers.

SHORT FILM PROGRAM 5

AT/IR/DE/SE 2020–2021. D: divers.

SHORT FILM PROGRAM 4

BE/DE/RU/CO/FR 2019–2021. R: divers.

SHORT FILM PROGRAM 3

KZ/RU/IL/IE/IT/NL/AU 2020–2021. D: divers.

SHORT FILM PROGRAM 2

FR/EG/GB/IE 2020–2021. R: divers.

SHORT FILM PROGRAM 1

RU/UY/DE/QA/CN 2020–2021. D: divers.

THE ODYSSEY

AU 2021. D: Emmanuelle Mattana.

EGGSHELL

IE/IT 2020. D: Ryan William Harris.

OUT OF PLAY

IL 2021. D: Romi Menachem.

THE FIRST LINE

RU 2021. D: Kate Bugrova.

SHOQAN

KZ 2021. D: Kuka. 

RUTHLESS

IE 2021. D: Matthew McGuigan. 

SEA DRAGON

GB 2020. D: James Morgan.

A LETTER TO MY FRIEND IN FRANCE

EG 2020. D: Akram El Bezawy.

TRIO SAAM CUNG COENG

DE 2021. D: Jasmin Luu.

IN LIMBO

AT 2020. D: Hanna Mathis

SELINA

DE 2020. D: Greta Benkelmann

MOVING FORWARD

SE 2020. D: Liselotte Persson, Christian Zetterberg

CONTUSION

IR 2021. D: Amin Anari

THE ROTATION

IR 2020. D: Hazhir As’adi

TEEN HORSES

FR 2019. D: Valérie Leroy

THE BIRDS FLY TOGETHER

CO 2020. D: Juan Felipe Grisales Tangarife

MUM IS POURING RAIN

FR 2021. D: Hugo de Faucompret.

MY BROTHER ARTYOM

RU 2021. D: Roman Trofimov

MИRA

DE 2021. D: Roni Zorina

SUMMERTIME, SUMMERTIME

CN 2021. D: Kevin Chen.

JULES & I

BE 2021. D: Anne Ballon

EMSAHAR

QA 2021. D: Hassan Al-Jahni. 

WHEN I GROW UP

DE 2021. D: Vanessa Cardui. 

THE FAM

CH 2021. D: Fred Baillif.

CLAIRE “EGG” WHITE

UY 2021. D: Sol Infante, Andrea Treszczan.

THE WORLD IS WONDERFUL

RU 2021. D: Ekaterina Kireeva.

CORNSTALK

RU 2020. D: Anastasiia Zhakulina

US KIDS

USA 2020. D: Kim A. Snyder.

SAMI, JOE AND I

CH 2020. D: Karin Heberlein.

THE WHALER BOY

RU/PL/BE 2020. D: Philipp Yuryev.

SHADOW GAME

NL 2021. D:  Eefje Blankevoort, Els Van Driel.

THE LAST PICTURE SHOW

USA 1971. D: Peter Bogdanovich.

EVEN MICE BELONG IN HEAVEN

CZ/FR/PL/SK 2020. D: Denisa Grimmová, Jan Bubeníček.

WHIPLASH

USA 2014. D: Damien Chazelle.

FITZCARRALDO

DE/PE 1982. D: Werner Herzog.

BLACK SWAN

USA 2010. D: Darren Aronofsky

THE DAY AFTER TOMORROW

USA 2004. D: Roland Emmerich

ICE AGE 2

USA 2006. D: Carlos Saldanha. 

AIRPLANE

USA 1980. D: Jim Abrahams, David Zucker, Jerry Zucker.

  • All
  • Blickwechsel Jetzt
  • Classics.Class
  • Competition
  • DOK.education
  • Minis
  • Young European Cinephiles

DANCING ABDULLAH

DE 2019. R: Marco Giacopuzzi.

ANNE FLIEGT

NL 2010. R: Catherine van Campen.

JANO AND SHIRO

NL 2020. R: Eefje Blankevoort, Els van Driel.

LA TRAVIATA, MY BROTHERS AND I

FR 2021. D: Yohan Manca.

THE REASON I JUMP

USA/GB 2020. D: Jerry Rothwell.

THE CASTLE

LT/ IE 2019. D: Lina Lužytė.

SWEET THING

USA 2020. D: Alexandre Rockwell.

SOUL KIDS

FR 2021. D: Hugo Sobelman

PAPER SPIDERS

USA 2020. D: Inon Shampanier.

JOSEE, THE TIGER AND THE FISH

JP 2020. D: Kôtarô Tamura.

BEANS

CA 2020. D: Tracey Deer.

SIHJA, THE REBEL FAIRY

FL/NL/NO 2021. D:  Marja Pyykkö.

NELLY RAPP – MONSTER AGENT

SE 2020. D: Amanda Adolfsson.

MISSION ULJA FUNK

DE/LU/PL 2021. D:  Barbara Kronenberg.

MICA

FR/MA 2020. D: Ismaël Ferroukhi. 

GLASSBOY

IT/CH/AT 2020. D: Samuele Rossi.

BULADO

NL 2020. D:  Eché Janga. 

ANY DAY NOW

FL 2020. D: Hamy Ramezan.

MINIS PROGRAM 1

FR/HU/IT/DE 1896–2017. R: divers.

MINIS PROGRAM 2

CZ/NL/FR 1902–2014. R: divers.

SHORT FILM PROGRAM 5

AT/IR/DE/SE 2020–2021. D: divers.

SHORT FILM PROGRAM 4

BE/DE/RU/CO/FR 2019–2021. R: divers.

SHORT FILM PROGRAM 3

KZ/RU/IL/IE/IT/NL/AU 2020–2021. D: divers.

SHORT FILM PROGRAM 2

FR/EG/GB/IE 2020–2021. R: divers.

SHORT FILM PROGRAM 1

RU/UY/DE/QA/CN 2020–2021. D: divers.

THE ODYSSEY

AU 2021. D: Emmanuelle Mattana.

EGGSHELL

IE/IT 2020. D: Ryan William Harris.

OUT OF PLAY

IL 2021. D: Romi Menachem.

THE FIRST LINE

RU 2021. D: Kate Bugrova.

SHOQAN

KZ 2021. D: Kuka. 

RUTHLESS

IE 2021. D: Matthew McGuigan. 

SEA DRAGON

GB 2020. D: James Morgan.

A LETTER TO MY FRIEND IN FRANCE

EG 2020. D: Akram El Bezawy.

TRIO SAAM CUNG COENG

DE 2021. D: Jasmin Luu.

IN LIMBO

AT 2020. D: Hanna Mathis

SELINA

DE 2020. D: Greta Benkelmann

MOVING FORWARD

SE 2020. D: Liselotte Persson, Christian Zetterberg

CONTUSION

IR 2021. D: Amin Anari

THE ROTATION

IR 2020. D: Hazhir As’adi

TEEN HORSES

FR 2019. D: Valérie Leroy

THE BIRDS FLY TOGETHER

CO 2020. D: Juan Felipe Grisales Tangarife

MUM IS POURING RAIN

FR 2021. D: Hugo de Faucompret.

MY BROTHER ARTYOM

RU 2021. D: Roman Trofimov

MИRA

DE 2021. D: Roni Zorina

SUMMERTIME, SUMMERTIME

CN 2021. D: Kevin Chen.

JULES & I

BE 2021. D: Anne Ballon

EMSAHAR

QA 2021. D: Hassan Al-Jahni. 

WHEN I GROW UP

DE 2021. D: Vanessa Cardui. 

THE FAM

CH 2021. D: Fred Baillif.

CLAIRE “EGG” WHITE

UY 2021. D: Sol Infante, Andrea Treszczan.

THE WORLD IS WONDERFUL

RU 2021. D: Ekaterina Kireeva.

CORNSTALK

RU 2020. D: Anastasiia Zhakulina

US KIDS

USA 2020. D: Kim A. Snyder.

SAMI, JOE AND I

CH 2020. D: Karin Heberlein.

THE WHALER BOY

RU/PL/BE 2020. D: Philipp Yuryev.

SHADOW GAME

NL 2021. D:  Eefje Blankevoort, Els Van Driel.

THE LAST PICTURE SHOW

USA 1971. D: Peter Bogdanovich.

EVEN MICE BELONG IN HEAVEN

CZ/FR/PL/SK 2020. D: Denisa Grimmová, Jan Bubeníček.

WHIPLASH

USA 2014. D: Damien Chazelle.

FITZCARRALDO

DE/PE 1982. D: Werner Herzog.

BLACK SWAN

USA 2010. D: Darren Aronofsky

THE DAY AFTER TOMORROW

USA 2004. D: Roland Emmerich

ICE AGE 2

USA 2006. D: Carlos Saldanha. 

AIRPLANE

USA 1980. D: Jim Abrahams, David Zucker, Jerry Zucker.

Competition 8+ | Feature Film

Filter by…

  • All
  • 01.10.2021
  • 02.10.2021
  • 03.10.2021
  • 04.10.2021
  • 05.10.2021
  • 06.10.2021

ANY DAY NOW

FL 2020. D: Hamy Ramezan.

BULADO

NL 2020. D:  Eché Janga. 

EVEN MICE BELONG IN HEAVEN

CZ/FR/PL/SK 2020. D: Denisa Grimmová, Jan Bubeníček.

GLASSBOY

IT/CH/AT 2020. D: Samuele Rossi.

MICA

FR/MA 2020. D: Ismaël Ferroukhi. 

MISSION ULJA FUNK

DE/LU/PL 2021. D:  Barbara Kronenberg.

NELLY RAPP – MONSTER AGENT

SE 2020. D: Amanda Adolfsson.

SIHJA, THE REBEL FAIRY

FL/NL/NO 2021. D:  Marja Pyykkö.

Competition 13+ | Feature Film

Filter by…

  • All
  • 30.09.2021
  • 01.10.2021
  • 02.10.2021
  • 03.10.2021
  • 04.10.2021
  • 05.10.2021
  • 06.10.2021
  • 07.10.2021

BEANS

CA 2020. D: Tracey Deer.

JOSEE, THE TIGER AND THE FISH

JP 2020. D: Kôtarô Tamura.

LA TRAVIATA, MY BROTHERS AND I

FR 2021. D: Yohan Manca.

PAPER SPIDERS

USA 2020. D: Inon Shampanier.

SOUL KIDS

FR 2021. D: Hugo Sobelman

SWEET THING

USA 2020. D: Alexandre Rockwell.

THE CASTLE

LT/ IE 2019. D: Lina Lužytė.

THE REASON I JUMP

USA/GB 2020. D: Jerry Rothwell.

Competition 16+ | Youngsters

Filter by…

  • All
  • 01.10.2021
  • 03.10.2021
  • 04.10.2021
  • 05.10.2021

SAMI, JOE AND I

CH 2020. D: Karin Heberlein.

SHADOW GAME

NL 2021. D:  Eefje Blankevoort, Els Van Driel.

THE FAM

CH 2021. D: Fred Baillif.

THE WHALER BOY

RU/PL/BE 2020. D: Philipp Yuryev.

US KIDS

USA 2020. D: Kim A. Snyder.

Competition Short Film 8+ | 13+

SHORT FILM PROGRAM 1

RU/UY/DE/QA/CN 2020–2021. D: divers.

SHORT FILM PROGRAM 2

FR/EG/GB/IE 2020–2021. R: divers.

SHORT FILM PROGRAM 3

KZ/RU/IL/IE/IT/NL/AU 2020–2021. D: divers.

SHORT FILM PROGRAM 4

BE/DE/RU/CO/FR 2019–2021. R: divers.

SHORT FILM PROGRAM 5

AT/IR/DE/SE 2020–2021. D: divers.

Further Sections & Specials

Who are the Young European Cinephiles? Which mile­stones in film histo­ry did the Classics.Class choo­se? Which Minis pro­gram­mes can the very youn­gest look for­ward to? And what film has the inter­cul­tu­ral film club Blickwechsel Jetzt brought to LUCAS?

  • All
  • Blickwechsel Jetzt
  • Classics.Class
  • DOK.education
  • Minis
  • Young European Cinephiles

AIRPLANE

USA 1980. D: Jim Abrahams, David Zucker, Jerry Zucker.

ANNE FLIEGT

NL 2010. R: Catherine van Campen.

BLACK SWAN

USA 2010. D: Darren Aronofsky

DANCING ABDULLAH

DE 2019. R: Marco Giacopuzzi.

FITZCARRALDO

DE/PE 1982. D: Werner Herzog.

ICE AGE 2

USA 2006. D: Carlos Saldanha. 

JANO AND SHIRO

NL 2020. R: Eefje Blankevoort, Els van Driel.

MINIS PROGRAM 1

FR/HU/IT/DE 1896–2017. R: divers.

MINIS PROGRAM 2

CZ/NL/FR 1902–2014. R: divers.

THE DAY AFTER TOMORROW

USA 2004. D: Roland Emmerich

THE LAST PICTURE SHOW

USA 1971. D: Peter Bogdanovich.

WHIPLASH

USA 2014. D: Damien Chazelle.

Scroll to Top